Slovenský názov : Agapornis Škraboškový
Latinský názov: Agapornis Personata
Výskyt: Afrika
Velkosť: 15-16 cm
Potrava: Zrno pre malé papagáje, Ovocie, zelenina..
Hmotnosť: 30-35 gramov
Počet Vajec v znáške: 3-5 vajíčka
Hniezdna búdka velkošť: 35x25x25 cm š.x h.x v.
Inkubačná doba: 18-22 dni
Ochranana : nepodlieha v tejto dobe registrácii
Vhodný ako spoločník: Áno, je mili a opakuje zvuky
Pôvodne tieto malé atraktívne vtáky obývali malé územie na severovýchode Tanzánie. Neskôr boli vysadené aj pri prístave Dáresalám a v Nairobi. Obývajú trávnatú savanu s riedkym stromovým porastom a to najmä akáciami. Ich obľúbenou potravou sú trávové semená. Hniezda si stavajú v dutinách stromov, z dlhých konárikov, ktoré samica prináša v zobáku. Do USA a neskôr aj do Európy sa začali dovážať v dvadsiatych rokoch 19. storočia. Dnes je celkom bežný a vhodný aj pre chovateľov - začiatočníkov.
Chov
V zajatí by sa mal Agapornis škraboškový chovať vo vyššej klietke s naozaj silným pletivom. Vďaka jeho čipernosti a dobrým šplhacím schopnostiam by mala byť dostatočne vybavená rôznymi preliezačkami a inými atrakciami. Ľahko sa učia a sú zvedavé. Najlepšie je si ho zaobstarať už v útlom veku, kedy existuje väčšia pravdepodobnosť, že si na svojho nového majiteľa rýchlejšie zvykne a vytvorí si k nemu silné puto.
Potrava
Agapornisy potrebujú ako ostatné druhy vyváženú stravu.
Vhodná potrava ovplyvňuje pozitívny zdravotný stav našich zverencov. Nebudem tu uvádzať zloženie všelijakých kŕmnych zmesí, ale uvediem tu jednotlivé zložky, z ktorých by sa mal jedálniček skladať. V zásade sa jedná o štyri kategórie: voda, zrno, zelené kŕmenie a ovocie-zelenina.
Pitná voda
Samozrejmou zložkou potravy je voda. Vodu umiestňujeme buď do napájačiek pripevnených väčšinou k pletivu alebo do misiek, kde sa môžu aj kúpať. Jej čistotu kontrolujeme častejšie a v prípade zašpinenia vymeníme vodu za čerstvú. Voda slúži pre napájanie a kúpanie. Ďalej sa v nej dajú rozpúšťať niektoré vitamínové prípravky.
Zmes obilia
Proso:
Patrí medzi základné zrná. K dostaniu je niekoľko druhov - žlté, zelené, červené, biele. Na farbe nezáleží, pretože obsah látok je prakticky rovnaký. Obsah látok v dec. sa blíži k ideálnej hranici pomeru bielkovín, tukov a sacharidov. Významný je obsah Fe, vitamínov B1 a B2. Pri klíčení sa zvyšuje obsah vitamínov A, C, E a minerálov (Na, P, Fe, Mg ,...).
Ovos:
Ďalšia významná zložka, rod zahŕňa na 35 druhov. Obsahuje hodnotné bielkoviny, má vyšší obsah tuku než ostatné obilniny. Ďalej obsahuje vitamíny B a E, z minerálov Mg, Fe, Zn, Mn. Ovos má naopak nedostatok vitamínov A a C. Pri klíčení má vysoký obsah jódu.
Pšenica:
Významná potravina pre mnoho obyvateľov planéty. Obsahuje vitamíny B a E, z minerálov Ca, Fe, P. Najväčší význam má naklíčené - jej klíčky obsahujú kompletný rad vitamínov B, ďalej vitamíny A, C, D a E, z minerálov Fe, P, Mg, Zn, Ca.
Slnečnica:
Je pestovaná v teplejších oblastiach mierneho pásma. Z vitamínov obsahuje vitamín B a E. Z minerálov to je K, P, Ca, Na, Mg, Fe a Zn. Mala by sa podávať v malom množstve, pretože má vysoký obsah tuku (okolo 45%)!!
Lesknice (kanárske proso):
Pestuje sa v teplejších oblastiach, je veľmi výživné a pre vtáky dobre stráviteľné, vyvoláva smäd, preto vtáky častejšie pijú. Obsahuje len 1% tuku, podáva sa s tučnejším zrnami. !!!
Medzi ďalšie zrno patrí napr. mohár, ber, konopné semeno, kardy, obilniny, ...... Vždy musíme dávať pozor na obsah tuku v jednotlivých zrninách. Ak budeme vtákom podávať príliš tučnú stravu, tak nám ztučnejú a stanú sa v chove nepoužiteľný. Vysoký príjem tuku pôsobí negatívne na pečeň a tým skracuje vtákom život. Svojím agapornisom miešame zrno podľa dostupnosti, vždy dávam väčšinu prosa a ovsa a potom pridám trochu slnečnice, kardy, niekedy lesknica .....

Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára